2013/14 - Projekt "Brána jazyků otevřená"

Halloween 2013

Mihotající světlo svíček, chryzantémy a věnce na hrobech, to vše dodává zádumčivou atmosféru Dušičkám. Již jsme si zvykli, že kromě tohoto svátku k nám pronikají i tradice svátku Halloween. Ten je u dětí velmi oblíbený kvůli hrůzostrašným převlekům a strašidelné atmosféře. Dne 31.10. děti přišly do školy v kostýmech čarodějů, kostlivců a jiných strašidel. Třídu jsme si pár dní před tím vyzdobili dýněmi, strašidly a netopýry. První dvě hodiny jsme se učili v kostýmech a poté jsme věnovali 2 hodiny tomuto svátku. Povídali jsme, jak svátek Halloween slaví v jiných zemí a jak se slaví u nás. Skládali jsme puzzle s tématikou Halloween, které jsme si i vyrobili. Učili se strašidelnou abecedu a hledali písmenka, která v abecedě chyběla. Poté jsme měli přehlídku masek, tance s úkoly a také jsme mlsali strašidelné bonbóny. Tento den jsme se dozvěděli nové informace a užili si i spoustu legrace.      

Jana Kubínová

Ve čtvrtek 31.10. jsme v hodinách angličtiny s dětmi oslavili tradiční britský svátek Halloween. V tento den děti i dospělí oblékají strašidelné kostýmy ( ghosts, witches and wizards, bats, black cats…), setkávají se v širším rodinném i sousedském kruhu, hrají různé hry ( apple bobbing, apples on strings ), pochutnávají si na „strašidelném jídle“. Děti chodí od domu k domu a volají „trick or treat“? ( rošťárna či sladkost? ).

Ačkoli je tento svátek u nás mnohdy chápán jako „západní přivandrovalec“, vychází částečně z původního keltského svátku Samhain ( a Keltové žili i na našem území ), který znamenal ukončení plodného letního období. Pro děti je oslava tohoto svátku příjemným zpestřením výuky anglického jazyka.

                                               Jana Kubcová
 
Děti, které navštěvují kroužky anglického jazyka, se opět dočkaly veliké Halloweenské party. Letošní rok se jich ve školní jídelně sešlo 65. Stejně jako v loňském roce nám přišla na pomoc Marie Štěpánová z CIEE, která s sebou přivedla dvě americké studentky. Pro děti byly připraveny strašidelné disciplíny ,ve kterých musely použít a ukázat, co se během kroužků naučily. Uvařily kouzelný lektvar, kde anglicky pojmenovávaly barvy ingrediencí a nakonec vše začarovaly anglickým haloweenským zaklínadlem, nechaly si namalovat strašidelný obrázek na ruku, ochutnaly to nejděsivěji pálivé koření, prokázaly odvahu ponořením ruky do sklenice s žabím hlenem, vyrobily si z balónku svého strašidláka, proletěly dráhu na novém modelu Zametáku 2013 s nezbytnými ochrannými pomůckami, nakreslily si své obrázky nebo vybarvily tématické omalovánky. Nakonec proběhly i závody mumií, vyhlášení nejkrásnější masky a strašitanec.
Zvláštní poděkování patří školní kuchyni za výbornou halloweenskou buchtu :) .
 
Akci pro děti připravily a organizovaly Zuzana Štočková, Markéta Melicharová, Alžběta Slavkovská a Slávka Lupačová.
 
Vyučovací tandem „ Czech trip“

25.10. ve spolupráci s CIEE proběhl nový projekt Czech trip. Projekt proběhl ve 3.A s paní učitelkou Zuzanou Štočkovou a ve třídách 5.B a 5.A s paní učitelkou Slávkou Lupačovou.

3.A
Děti si na vlastní kůži zkusily, jak to vypadá a zní, když se někdo snaží mluvit cizím jazykem. Slyšely, jak legrační je čeština z úst Američanů a pochopily, že stejně mluví i oni. Půl hodiny kladly studentkám otázky česky a ve druhé části hodiny se role obrátily. Proběhlo i pár soutěží, kde děti s přehledem dokázaly, že jsou na tom s angličtinou přeci jen trochu lépe než přítomné slečny s češtinou.

5.A a 5.B
Rozdělili jsme se do skupinek a snažili se dvojjazyčně domluvit . My mluvili anglicky a američtí studenti to zkoušeli česky. Zjišťovali jsme o sobě základní informace a na mapě  hledali odkud kdo pochází. Na závěr první části jeden ze skupiny anglicky představil svého amerického studenta ostatním ve třídě a americký student česky představil jednoho ze své skupinky českých dětí. V druhé části potom soutěžily skupinky mezi sebou, která naučí svého „Američana“ více druhů ovoce, zeleniny a barev česky. Dvě hodiny uběhly jako voda a nikomu se nechtělo domů. Vyměnili jsme si adresy a ještě vzali americké studenty na oběd do školní jídelny.

Jsme rádi, že se naše škola připojila k 6 dalším školám a gymnáziím, kde tento projekt proběhl. Každý kontakt dětí s rodilými mluvčími je k nezaplacení. Domluvili jsme se  na pokračování naší spolupráce i do budoucna, tak se mají děti jistě na co těšit. Foto z akce zde.

Slávka Lupačová, Zuzana Štočková