Halloween 2013

Mihotající světlo svíček, chryzantémy a věnce na hrobech, to vše dodává zádumčivou atmosféru Dušičkám. Již jsme si zvykli, že kromě tohoto svátku k nám pronikají i tradice svátku Halloween. Ten je u dětí velmi oblíbený kvůli hrůzostrašným převlekům a strašidelné atmosféře. Dne 31.10. děti přišly do školy v kostýmech čarodějů, kostlivců a jiných strašidel. Třídu jsme si pár dní před tím vyzdobili dýněmi, strašidly a netopýry. První dvě hodiny jsme se učili v kostýmech a poté jsme věnovali 2 hodiny tomuto svátku. Povídali jsme, jak svátek Halloween slaví v jiných zemí a jak se slaví u nás. Skládali jsme puzzle s tématikou Halloween, které jsme si i vyrobili. Učili se strašidelnou abecedu a hledali písmenka, která v abecedě chyběla. Poté jsme měli přehlídku masek, tance s úkoly a také jsme mlsali strašidelné bonbóny. Tento den jsme se dozvěděli nové informace a užili si i spoustu legrace.       

Jana Kubínová

Ve čtvrtek 31.10. jsme v hodinách angličtiny s dětmi oslavili tradiční britský svátek Halloween. V tento den děti i dospělí oblékají strašidelné kostýmy ( ghosts, witches and wizards, bats, black cats…), setkávají se v širším rodinném i sousedském kruhu, hrají různé hry ( apple bobbing, apples on strings ), pochutnávají si na „strašidelném jídle“. Děti chodí od domu k domu a volají „trick or treat“? ( rošťárna či sladkost? ).

Ačkoli je tento svátek u nás mnohdy chápán jako „západní přivandrovalec“, vychází částečně z původního keltského svátku Samhain ( a Keltové žili i na našem území ), který znamenal ukončení plodného letního období. Pro děti je oslava tohoto svátku příjemným zpestřením výuky anglického jazyka.
                                               Jana Kubcová